Top
Image Alt

GRUZJA-ARMENIA – Śladami Wczesnego Chrześcijaństwa

GRUZJA-ARMENIA – Śladami Wczesnego Chrześcijaństwa

 • Wyjazd
  31 sierpnia, wtorek
 • Powrót
  12 września, niedziela

I DZIEŃ – WARSZAWA – TBILISI

Przelot na trasie Warszawa – Tbilisi (wylot w późnych godzinach wieczornych).

II DZIEŃ – TBILISI

Lądowanie w Tbilisi. Zakwaterowanie. Śniadanie. Tbilisi – kościół Matheki – w miejscu dawnego kompleksu pałacowego, z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik, katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, synagoga, carskie łaźnie, pomnik Matki Gruzji, Muzeum Narodowe. Nocleg w Tbilisi.

III DZIEŃ – DAVID GAREJI – BODBE

David Gareji – kompleks klasztorny z VI wieku, na półpustynnych stokach góry Gareji –  założony przez trzynastu mnichów syryjskich – przez wieki potężny ośrodek życia monastycznego. Bodbe – klasztor z IX wieku, modlitwa przy grobie patronki Gruzji – św. Nino. Nocleg w Tbilisi.

IV DZIEŃ – MTSKHETA – KUTAISI

Mtskheta – starożytna stolica i obecne centrum religijne Gruzji – świątynia Svetitskhoveli – miejsce koronacji i pochówku gruzińskich monarchów, klasztor Jvari z VI wieku, pierwowzór dla wielu gruzińskich świątyń. Kutaisi – XI – wieczna katedra Wniebowzięcia NMP, zwana Bagrati – od imienia króla Bagrata III. Nocleg w Kutaisi.

V DZIEŃ – KUTAISI – BATUMI

Kutaisi – monastyr Gelati – ufundowany przez króla Dawida Budowniczego na początku XII wieku. Przejazd do Batumi. Nocleg

VI DZIEŃ – BATUMI

Całodzienny wypoczynek nad Morzem Czarnym. Nocleg.

VII DZIEŃ – BATUMI – BORJOMI –  AKHALTSIKHE

Borjomi – miasto uzdrowiskowe, słynie z przemysłu wód mineralnych (który jest obecnie numerem jeden gruzińskiego eksportu) – wizyta w borjomskim parku, degustacja wód mineralnych.  Akhaltsikhe – zrekonstruowany zamek Rabat, uważany za symbol tolerancji religijnej – zbudowano w nim obok siebie kościół, meczet, synagogę. Nocleg w Akhaltsikhe.

VIII DZIEŃ – VARDZIA – GRANICA GRUZJA/ ARMENIA – ERYWAŃ

Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13 – piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Przekroczenie granicy z Armenią. Nocleg w Erywaniu.

IX DZIEŃ – GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ

Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni – jedno z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej – wpisany na listę UNESCO – wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Garni – hellenistyczna świątynia Mitry – irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim, katedra św. Grzegorza Oświeciciela, pomnik Matki Armenii. Nocleg w Erywaniu.

X DZIEŃ – KHOR VIRAP – NORAVANK

Khor Virap – klasztor „głębokiej studni” – zbudowany w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Spojrzenie na świętą górę Ormian (położoną po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. Noravank – monastyr z początku XIII wieku, zbudowany na progu skalnym, w głębokim kanonie rzeki Amaghu, kościoły NMP i św. Jana Chrzciciela, kaplica św. Grzegorza Oświeciciela. Nocleg w Erywaniu.

XI DZIEŃ – ECZMIADZYN – ZVARTNOTS       

Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego i siedziba Patriarchy – według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi Oświecicielowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Zvartnots – ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO. Nocleg w Erywaniu.

XII DZIEŃ – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ

Przejazd nad jezioro Sewan. Klasztor Sewanawanko. Powrót do Erywania. Wizyta w wytwórni koniaku „Ararat”. Degustacja koniaku i możliwość zakupu. Nocleg w Erywaniu.

XIII DZIEŃ – ERYWAŃ – WARSZAWA

Przelot na trasie Erywań – Warszawa (wylot we wczesnych godzinach porannych).

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania

CENA:           

2250 PLN + 915 USD

CENA ZAWIERA:

 • przelot na trasie Warszawa – Tbilisi oraz Erywań – Warszawa
 • 12 noclegów w hotelach 3* /pokoje dwuosobowe, dopłata do pokoju jednoosobowego 280 USD/
 • wyżywienie 2 razy dziennie /11 x śniadanie, 11 x obiadokolacja/
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • opiekę księdza
 • opiekę lokalnych przewodników
 • zestawy słuchawkowe tour quide
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN)
 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (13 PLN)
 • zwyczajowe napiwki dla lokalnej obsługi
 • ubezpieczenie KL i NNW /zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych/
0 Reviews
0.0

Overall 0

Accommodation 0

Destination 0

Meals 0

Transport 0

Value for Money 0

You don't have permission to register