Top

ETIOPIA

ETIOPIA

 • Wyjazd
  wtorek, 28.01.2020
 • Powrót
  niedziela, 09.02.2020

I DZIEŃ – POZNAŃ – ADDIS ABEBA

Przelot na trasie Poznań – Addis Abeba (z przesiadką). Nocleg.

II DZIEŃ – ADDIS ABEBA

Zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Największą atrakcją muzeum jest Lucy, czyli odkryty w 1974 roku szkielet naszego praprzodka, pochodzący sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry Trójcy Świętej, w której spoczywają szczątki ostatniego etiopskiego cesarza. Panorama miasta ze wzgórza Entoto (3200 m n. p. m.). Nocleg.

III DZIEŃ – AKSUM

Przelot do Aksum, kolebki chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, Muzeum Archeologicznego i królewskich grobowców. Podziwianie kaplicy, w której zgodnie z loaklną tradycją przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Nocleg.

IV DZIEŃ – YEHA – DEBRE DAMO

Przejazd w kierunku Adigrat przez Góry Adwa. Wizyta w Yeha, gdzie znajduje się licząca ponad 2500 lat Świątynia Księżyca i kościół Aba Aftse. Następnie przejazd do Debre Damo. Znajdujący się na tej górze monastyr to jedno z najświętszych miejsc w Etiopii. To słynne miejsce licznych pielgrzymek, dostępne wyłącznie dla mężczyzn, a jedynym sposobem dostania się do położonego na szczycie monastyru jest wspinaczka po linie. Postój na punkcie widokowym u stóp klasztoru. Nocleg.

V DZIEŃ – GÓRY SEMIEN – DEBARK

Przejazd  w kierunku położonego na wysokości 2700 m n.p.m. miasteczka Debark.  Pokonamy przełom rzeki Tekeze, największego dopływu Nilu Błękitnego, gdzie będziemy podziwiać jeden z symboli Afryki – majestatyczne baobaby. Następnie pojedziemy wzdłuż pasma Gór Semien nazywanych „Dachem Afryki”. Nocleg.

VI DZIEŃ – PARK NARODOWY SEMIEN – GONDER

Park Narodowy Semien, wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Przejazd do Gonderu. Po drodze postój w wiosce Czarnych Żydów – Felaszy. Nocleg.

VII DZIEŃ – GONDER – BAHYR DAR

Zwiedzanie Gonderu – wpisanej na listę UNESCO XVII-wiecznej stolicy Etiopii. Gonder został założony w 1636 roku przez króla Fasidelousa, którego pałac zachował się do dziś. Jest to zespół budowli, jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem”. Po południu zwiedzanie monastyru Debre Berhan Selassie, znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Nocleg.

VIII DZIEŃ – WODOSPADY NA NILU – JEZIORO TANA

Wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych – Ura Kidane Mihret z XVI wieku, zlokalizowany na półwyspie Zagwe. Po jeziorze do dziś pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdal pobierał nauki przed wyprawą Ra. Popłyniemy łodzią do miejsca, gdzie Nil Błękitny bierze swój początek. Nocleg.

IX DZIEŃ – BAHYR DAR – LALIBELA

Przejazd do Lalibeli malowniczą drogą przez góry. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX wieku rolę stolicy. nocleg.

X DZIEŃ – LALIBELA

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli, uznawanej za ósmy cud świata. To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg.

XI DZIEŃ – LALIBELA – DESSIE

Przejazd do Dessie (inaczej zwanego Kombolcha) przez wyżynę Dilb. Po drodze spotkania z ludźmi należącymi do koczowniczego plemienia Wollo. Krótki postój nad malowniczym jeziorem Hajk, znanym z dużych kolonii ptactwa. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się zabytkowy klasztor Hajk Istafanos. Nocleg.

XII DZIEŃ – ADDIS ABEBA

Przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego do Addis Abeby. Jeżeli dopisze szczęście ponownie zobaczymy małpy Gelada. Przystanek w punkcie widokowym Tarma Ber, skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański. Krótki postój w wiosce ludu Oromo. Porównanie wyglądu chat oromskich i amharskich (które widzieliśmy wcześniej). Po przyjeździe do Addis Abeby krótki pobyt w hotelu, czas na odświeżenie po podróży. Pożegnalna kolacja z folklorem. Wieczorem transfer na lotnisko, rozpoczęcie podróży do Polski.

XIII DZIEŃ – ADDIS ABEBA – POZNAŃ

Przelot na trasie Adis Abeba – Poznań (z przesiadką).

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania

CENA:  

3600 PLN + 2120 USD

CENA ZAWIERA:

 • przelot na trasie Poznań – Addis Abeba – Poznań /z przesiadką/
 • przelot wewnętrzny na trasie Addis Abeba – Aksum
 • noclegi w hotelach 3* /pokoje dwuosobowe, dopłata do jednoosobowego 195 USD/
 • wyżywienie 2 razy dziennie /śniadanie, obiadokolacja/
 • przejazdy autokarem/ minibusem wg programu
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • napiwki dla lokalnej obsługi
 • wizę turystyczną
 • opiekę pilota – przewodnika
 • opiekę duchową kapłana
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie KL i NNW /zawiera ubezpieczenie od chorób przewlekłych/
0 Reviews
0.0

Overall 0

Accommodation 0

Destination 0

Meals 0

Transport 0

Value for Money 0

You don't have permission to register